دانشکده علوم پایه
 
EnAr ورود 0

با تاسیس دانشگاه هرمزگان در سال 1371، گروه ریاضی نیز کار خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی رشته دبیری ریاضی آغاز نمود. در آغاز تعداد اعضای گروه ریاضی 4 نفر به شرح زیر بود:

  • مرحوم دکتر احمد شرف الدین نوری، بازنشسته آموزش عالی که با دانشگاه بصورت قراردادی همکاری می­نمودند و سمت مدیر گروه ریاضی را نیز داشتند.
  • آقای محمودرضا غلامی دارای مدرک کارشناسی ارشد که عضو هیدت علمی پیمانی گروه بودند.
  • خانم فریده فیروزبخت دارای مدرک کارشناسی ارشد که عضو هیئت علمی پیمانی گروه بودند.
  • آقای توحیدلو که بصورت مربی حق­التدریس پروازی با گروه همکاری می­کردند.

در سال 1372 با انتقال خانم فیروزبخت به دانشگاه ولی عصر رفسنجان، آقای عظیم ریواز، دارای مدرک کارشناسی ارشد به گروه ملحق شدند.

از سال 1374 پذیرش دانشجو در رشته ریاضی کاربردی شروع گردید و در سال 1376 پذیرش دانشجویان دبیری متوقف گردید و آخرین دوره دانشجویان دبیری در سال 1379 فارغ التحصیل شدند.

دانشگاه هرمزگان در سال 1378 با جذب دو عضو هیئت علمی کار تقویت گروه ریاضی را شروع نمود. این اعضا عبارت بودند از

  • خانم مرضیه شکاری، کارشناسی ارشد آمار (ایشان در سال 1393 با استفاده از سهمیه بورسیه دانشگاه هرمزگان مدرک دکتری خوذ را اخذ نمودند.
  • خانم مرضیه قائدی، کارشناسی ارشد ریاضی، ایشان در سال 1393 دکتری خود را با استفاده از سهمیه بورسیه دانشگاه هرمزگان اخذ نمودند و در سال 1394 به دانشگاه پیام نور تهران منتقل گردیدند.

پس از آن در سالهای 1379 و 1380 نیز بترتیب

  • آقای دکتر مهدی سبزواری، دکتری ریاضی
  • آقای یوسف بهبهانی، کارشناسی ارشد آمار

جذب گروه گردیدند.

از سال 1389 طبق سیاست جدید وزارت علوم تحقیقات و فن­آوری پذیرش دانشجویان رشته ریاضی با عنوان ریاضیات و کاربردها شروع گردید.

در سال 1381 با انعقاد قرارداد بین وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی یک دوره دانشجویان با گرایش آموزش ریاضی مخصوص معلمان سه استان بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان در مقطع کارشناسی بصورت ناپیوسته، وارد دانشگاه هرمزگان شدند که در سال 1384 فارغ التحصیل شدند.

با استخدام آقای دکتر میرحسین خانی در سال 1383 گروه ریاضی اقدام به پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته ریاضی محض نمود که اولین دوره آن در سال 1386 مشغول به تحصیل شدند.

درحال حاضر تعداد 14 نفر به عنوان عضو هیئت علمی در این گروه مشغول فعالیت هستند. 128 دانشجو در این گروه در حال تحصیل هستند  که به تفکیک مقطع; 109 نفر در مقطع کارشناسی، 10 نفردر مقطع  کارشناسی ارشد و 9 نفر در مقطع دکتری در حال تحصیل هستند.

در گروه ریاضی دانشگاه هرمزگان، فعالیت های علمی و پژوهشی در سه گرایش اصلی تحلیل، جبر و هندسه انجام می شود. در هر یک از این جهت گیری های پژوهشی، فرعی های دیگری نیز وجود دارد. در رشته جبر، رشته‌های ساختارهای جبری، منطق ریاضی، نظریه حلقه‌ها و مدول‌ها وجود دارد. در حوزه تحلیل، زمینه‌های پژوهشی با موضوعات هندسه فضاهای باناخ، نظریه عملگر، تحلیل تانسور، نظریه قاب، نظریه ماتریس و تحلیل عددی وجود دارد. در زمینه هندسه، زمینه های تحقیقاتی هندسه دیفرانسیل و حوزه سیستم های دینامیکی وجود دارد. علاوه بر این، گروه ریاضیات در نظر دارد در آینده زمینه‌های تحقیقاتی ریاضیات زیستی، نظریه بازی‌ها و یادگیری ماشین را توسعه دهد.

  •  زمینه ­های همکاری (با سایر دانشگاه­ها و کشورها)

همکاری های بین المللی گروه ریاضی با اعضای هیات علمی دانشگااهای معتبر دنیا در حال انجام می باشد که لیست زیر چند مورد از همکاری هاست

Chaoqian Li (China), kar ping shum (China), Aljosa Peperko(Slovenia),  Hila (Albania), Irina Cristea (Romania),  Sanjia Jacic Rasovic (Montenegro), Thomas Vougiouklis (Greece)

3   2
بازدید امروز: 7    بازدید کل: 6581